مدیر کل دانشجویی و اعزام بورسیه وزارت آموزش عالی عراق به همراه معاونان و کارشناسان خود از روز شنبه تا سه شنبه مهمان دانشگاه فردوسی مشهد بود و ضمن گفتگو با مسوولان دانشگاه و دانشجویان عراقی از بخشهای مختلف این دانشگاه بازدید نمود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، در دیدار این هیات با دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر موذن زاده رئیس اداره دانشجویان بین الملل گزارشی از دیدارها و بازدیدهای ایشان ارائه کرد. سپس دکتر قبول مدیر همکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه با اشاره به تحصیل 800 دانشجوی عراقی در دانشگاه فردوسی مشهد به برنامه های دانشگاه برای افزایش این تعداد به 2000 دانشجو اشاره کرد. وی برنامه های دانشگاه برای ارتقا کیفی آموزشی و پژوهشی دانشجویان بین الملل را معرفی کرد و برخی از تفاهم های انجام شده میان دانشگاه و وزارت آموزش عالی عراق را برشمرد.

در ادامه دکتر علا مدیر کل دانشجویی و اعزام بورسیه وزارت آموزش عالی عراق با تشکر و قدردانی از دانشگاه فردوسی مشهد برای فراهم آوردن بستر مناسب برای تحصیل دانشجویان عراقی، زیرساخت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه را بسیار مناسب ارزیابی کرد که البته در بخش خوابگاهی نیازمند مساعدت بیشتر دانشگاه است. وی با تمجید از رتبه 500 بین المللی دانشگاه، شهرت دانشگاه فردوسی مشهد در کشور عراق را به گونه ای ارزیابی کرد که آن را تبدیل به انتخاب اول دانشجویان عراقی تبدیل کرده است.

دکتر بهرامی معاون پژوهشی دانشگاه به آمادگی دانشگاه برای پذیرش استادان دانشگاه های عراق برای فرصت مطالعاتی و دوره های پسادکتری اشاره کرد و دکتر پیش قدم معاون آموزشی دانشگاه نیز ضمن معرفی الگوی مفهومی آموزش برنامه های دانشگاه برای ارتقا کیفی آموزشی دانشجویان عراقی از جمله دستیار آموزشی، دوره های تکمیلی، استاد مشاور بین الملل را معرفی کرد. دکتر سپهر مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه نیز با توجه به اینکه سال جاری هفتادمین سال تاسیس دانشگاه فردوسی مشهد می باشد، برنامه های دانشگاه برای هفتاد سالگی دانشگاه را برشمرد و از هیات عراقی برای حضور در این برنامه ها دعوت کرد. دکتر تقوی رئیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان نیز به ارائه گزارشی از برنامه های آموزش زبان فارسی در مرکز به دانشجویان و 6 شعبه مرکز در عراق پرداخت.

در پایان این برنامه دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه با تشکر از حضور هیات عالی رتبه وزارت آموزش عالی عراق، دیدگاه های این هیات نسبت به دانشگاه را بسیار مهم تلقی کرد. وی حرکت بین المللی سازی دانشگاه را در گام های اولیه خود دانست که بر اساس برنامه های دانشگاه شتاب بسیار مناسبی یافته است به گونه ای که دانشگاه فردوسی مشهد در جایگاه یکی از دانشگاه های برتر ایران و منطقه در سطح بین الملل شناخته می شود. دکتر کافی دیپلماسی علمی ایجاد شده میان ایران و عراق را پایاترین روابط میان دو کشور دانست که بیشترین منافع را در بلند مدت برای دو ملت در پی خواهد داشت. وی رویکرد باز دانشگاه فردوسی مشهد به دانشجویان و استادان عراقی را نشانه هدف اصیل دانشگاه برای ارتقاء دانش در کشور عراق تلقی کرد که این رویکرد در هیچ کشوری برای عراقیان قابل ملاحظه نخواهد بود.

گفتنی است هیات 6 نفره وزارت آموزش عالی کشور عراق به دعوت مدیریت همکاری های علمی بین المللی دانشگاه  فردوسی مشهد برای گسترش روابط و افزایش حضور  دانشجویان عراقی به مشهد آمدند.

iraq9872

د آمدند.

 

iraq9873

iraq9874

iraq9877

iraq9875

 

 

2000 طالب دولي
7000 متخرج دولي
470 نظام تصنيف لايدن
509 نظام تصنيف سايماغو
800 نظام تصنيف شنغهاي
800 نظام تصنيف تايمز