در پی دعوت و میزبانی نهاد ریاست جمهوری ترکمنستان و با همکاری‌ رایزنی فرهنگی ایران در عشق آباد دکتر احسان قبول مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه در در  مهرماه جاری در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب عشق آباد شرکت کرد و ضمن شرکت فعال در این نمایشگاه،  با مدیران برخی از دانشگاه‌های کشور ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نمایشگاه که با حضور کشورهایی همچون ترکیه، آمریکا، آذربایجان، چین، روسیه، اکراین، کره جنوبی و برخی دیگر از کشورها برگزار شد، دانشگاه فردوسی مشهد در این نمایشگاه 150 جلد از کتاب‌های انتشارات خود را در موضوعات زبان و ادبیات فارسی، عربی، زبان‌شناسی، مدیریت  و اقتصاد، کشاورزی، علوم پایه، علوم ورزشی، مهندسی و ریاضیات معرفی و به نمایش گذاشت.

در طی این سفر دکتر احسان قبول با معاونان دانشگاه‌های زبان خارجی (آزادی) و کشاورزی نیازوف ترکمستان دیدار و گفت‌وگو کرد. دکتر قبول با اشاره به امضاء تفاهم‌نامه میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های آزادی و نیازوف در فروردین‌ماه سال جاری با حضور رؤسای جمهوری دو کشور فاصله نزدیک جغرافیایی، اشتراکات گسترده فرهنگی، ادبی، تاریخی را از عوامل مهم برای ایجاد ارتباط میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های ترکمنستان بیان کرد. وی با اشاره به جایگاه ممتاز دانشگاه فردوسی مشهد در آموزش زبان فارسی و نیز آموزش دیگر زبان‌های خارجی و همچنین امکانات و زیر ساخت‌های مناسب در بخش کشاورزی خواستار اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های میان دو دانشگاه در بخش‌های مختلف شد. دکتر قبول با اعطاء دعوت‌نامه رئیس دانشگاه فردوسی مشهد به رؤسای دانشگاه‌های مذکور ابراز امیدواری کرد این سفر هرچه زودتر انجام شود.

معاونان و مدیران دانشگاه‌های نیازوف و آزادی نیز با اذعان به جایگاه شناخته شده دانشگاه فردوسی مشهد در ترکمنستان و سطح منطقه اعلام آمادگی کردند که پس از طی روند اداری امکان سفر به مشهد و بازدید از دانشگاه فردوسی مشهد فراهم شود.

گفتنی است معاون رئیس جمهور ترکمنستان، رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از مسئولان و مدیران علمی و فرهنگی کشور ترکمنستان و دیگر کشورهای شرکت کننده از غرفه دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند و با دانشگاه فردوسی مشهد و ظرفیت‌های علمی بین‌المللی آن آشنا شدند.

2000 طالب دولي
7000 متخرج دولي
470 نظام تصنيف لايدن
509 نظام تصنيف سايماغو
800 نظام تصنيف شنغهاي
800 نظام تصنيف تايمز