دیدار رئیس دانشگاه دولتی پلی تکنیک کابل با دانشگاه فردوسی مشهد

1400-399
روز سه شنبه ۱۴۰۰/۴/۲۲ دکتر عبدالرشید اقبال رییس دانشگاه پلی تکنیک کابل با دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار دکتر محمد کافی، همکاری با دانشگاه‌های کشور افغانستان خصوصا دانشگاه‌های دولتی و معتبر آن از جمله دانشگاه پلی تکنیک کابل را از اولویت‌های دانشگاه فردوسی مشهد دانست و این مسئله مهم را گوشزد ساخت که دانشگاه‌های کشور افغانستان برای رشد در حوزه‌های مختلف علوم و مهندسی بهتر است با دانشگاه‌های کشورهای منطقه ارتباط برقرار کنند چرا که دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه فردوسی مشهد بی دریغ دانش و تجربه خود را در اختیار دانشگاه‌های کشور همسايه و دوست افغانستان قرار می‌دهند و از سوی دیگر این دانشگاه‌ها با مسائل و پدیده‌هایی روبه‌رو هستند که به جهت این‌که در یک زیست بوم به‌سر می‌برند از اشتراکات موضوعی و محیطی برخوردار است. دکتر کافی   در این نشست آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد را برای برگزاری انواع دوره‌های دانش افزایی برای استادان دانشگاه پلی تکنیک کابل و همچنین اعطای تسهیلات به دانش آموختگان دانشگاه پلی تکنیک برای ادامه تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد. دکتر کافی ابراز امیدواری کرد که مسائل اخیر پیش آمده در کشور افغانستان هرچه زودتر به پایان برسد و افغانستان بتواند در سایه صلح و آرامش در عرصه‌های مختلف  ازجمله علم و فناوری رشد و پیشرفت داشته باشد.
در ادامه دکتر احسان قبول مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی، گزارشی از همکاری‌های گسترده دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه‌های کشور افغانستان ارائه داد. او تحصیل بیش از هزار دانشجوی افغان در دانشگاه فردوسی مشهد را ظرفیت مناسبی برای همکاری‌های دو دانشگاه معرفی کرد. دکتر قبول فرآیند زمان‌بر امضا تفاهم‌نامه‌ها با دانشگاه‌های دولتی افغانستان را مانعی برای گسترش همکاری‌های دانشگاه‌های فردوسی مشهد با دانشگاه‌های دولتی افغانستان نام برد و ابراز امیدواری کرد که با پیگیری‌های دانشگاه پلی تکنیک کابل، تفاهم‌نامه میان دو دانشگاه هرچه زودتر به امضا برسد.
دکتر اقبال، رئیس دانشگاه پلی تکنیک کابل با ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد را از جمله دانشگاه‌های برتر شناخته شده در سطح ایران و منطقه برای دانشگاه‌های افغانستان نام برد و از تلاش‌های دانشگاه فردوسی مشهد برای رشد و تعالی دانش و فناوری خصوصا در حوزه علوم و مهندسی در کشور افغانستان تشکر کرد. او اشاره کرد استادان دانشگاه پلی تکنیک که دانش آموخته دانشگاه فردوسی مشهد هستند، از سطح علمی و پژوهشی بسیار بالایی برخوردارند و با کمال میل آمادگی خود برای امضاء تفاهم‌نامه و تسریع در انجام‌ آن و بهره‌گیری از دانش و تجربه دانشگاه فردوسی مشهد را اعلام کرد.

1400-397

1400-398

پذیرش و ثبت نام دانشجویان غیر ایرانی

پذیرش و ثبت نام دانشجویان غیر ایرانی

فرصت مطالعاتی هیات علمی

فرصت مطالعاتی هیات علمی

فرصت تحقیقاتی دانشجویان ایرانی

فرصت تحقیقاتی دانشجویان ایرانی

بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی

2500 دانشجوی بین المللی
8000 دانش آموخته بین المللی
440 نظام رتبه بندی لایدن
522 نظام رتبه بندی سایماگو
800 نظام رتبه بندی شانگهای
1000 نظام رتبه بندی تایمز