به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد ، درآغاز افتتاحیه دکتر احد ضابط ریاست دانشگاه، ضمن خوشامد گویی به میهمانان، همکاری دانشگاههای دوکشور را، زمینه توسعه منطقه دانست وخواستار تلاش بیشتر دانشگاههای...

۱۶ مهر ۱۴۰۲

Search in Study Fields

رشته تحصیلی:
دانشکده:

SMT 2885

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد ، درآغاز افتتاحیه دکتر احد ضابط ریاست دانشگاه، ضمن خوشامد گویی به میهمانان، همکاری دانشگاههای دوکشور را، زمینه توسعه منطقه دانست وخواستار تلاش بیشتر دانشگاههای بر حل مشکلات دوکشور شد. حدادی‌اصل، عبد ضهد قائم مقام وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق نیز سخنرانی ایراد کردند. یکی از مهمترین موضوعاتی که در افتتاحیه توسط این دو مقام ارشد آموزش عالی دو کشور مورد تأکید قرار گرفت، حل دو مشکل مشترک ایران و عراق یعنی «مشکل آب» و «ریزگردها» و توسط جامعه علمی این دو کشور و همینطور توجه به انرژی تجدیدپذیر بود.

در خصوص سایر موضوعات مهم همکاری آموزشی دو کشور ایران و عراق مانند تبادل دانشجو، فرصت‌های مطالعاتی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید دانشگاه و همینطور برگزاری آزمون‌های بین کشوری نیز در افتتاحیه سخن گفته شد و تبادل تجربه در خصوص پتانسیل‌های ایران در زمینه نانو و بیوتکنولوژی، سدسازی و نیروگاه سازی مورد تأکید قرار گرفت. یکی از تأکیدات مهم مسئولین علمی ایران و عراق، تقویت زبان‌های فارسی و عربی در عرصه علم بود.

برنامه‌ریزی برای انجام پروژه‌های مشترک پژوهشی موارد مورد تأکید در سخنرانی‌های افتتاحیه رویداد بود. «زیست‌بوم فناوری منطقه‌ای و پارک‌های علم و فناوری نیز از محورهای اصلی و مهم سخنان بود. یکی از زیباترین بخش‌های مراسم افتتاحیه، اشارات مختلف به سرداران شهید مقاومت از ایران و عراق یعنی سردار حاج‌قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس بود که همکاری و رفاقت دیرینه این دو شهید بزرگوار و پیکرهای ممزوج آن‌ها در زمان شهادت، تا ابد یک نماد از همبستگی همیشگی دو ملت ایران و عراق خواهد بود. در نهایت نیز حاضرین به احترام این دو شهید برپای ایستادند و فاتحه خواندند. بعد از ظهر روز شنبه، پنل‌های تخصصی حول محورهای از پیش تعیین‌شده آغاز شد.

در روز نخست سه پنل تخصصی با محوریت همکاری‌های آموزشی و دانشجویی و یکی از پنل‌های مربوط به همکاری‌های پژوهشی و فناوری برگزار شد. پنل اول به سه موضوع تبادل دانشجویان بین دو کشور، فرصت‌های مطالعاتی/پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و راهنمایی مشترک رساله‌ها و دوره مشترک تحصیلی بین دانشگاه‌ها اختصاص داشت. در پنل دوم به کارگاه‌های آموزشی و مدارس فصلی، آموزش متقابل زبان فارسی و عربی و بررسی ایجاد مراکز آموزش زبان دانشگاه و نیز همکاری در برگزاری امتحانات، سنجش و تضمین کیفیت آموزشی پرداخته خواهد شد. و پنل سوم حول بورسیه‌های متقابل در رشته‌های مختلف، برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی مشترک و نیز معرفی ظرفیت‌های تحصیل در دو کشور برگزار شد.

همچنین اولین پنل از مجموعه‌ نشست‌های مربوط به همکاری‌های «پژوهشی و فناوری» میان دانشگاه‌های ایران و عراق اختصاص برگزار شد که توسعه دوره‌های پسادکتری و تسهیل حضور اعضای هیأت علمی و فارغ‌التحصیلان دکتری دو کشور و نیز فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیأت علمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. همچنین به پروژه‌های مشترک پژوهشی و استفاده از خدمات آزمایشگاهی، تجهیزات و موارد خام پرداخته شد. میهمانان این برنامه روز شنبه بعد از پایان پنل‌های تخصصی، برای زیارت به حرم مطهر حضرت ثامن الحجج مشرف شدند. آن‌ها در مدت‌زمان حضور در حرم شریف، همچنین از موزه‌ها و نیز بخش‌های دیگر حرم بازدید کردند.

دانشگاهیان ایران و عراق در ادامه با حجت الاسلام مروی تولیت محترم آستان قدس رضوی دیدار داشتند و در پایان، مهمان شام حضرتی بودند. در دومین روز از این رویداد، پنل‌های تخصصی در حوزه «پژوهشی و فناوری» برگزارگردید.

سپس ایجاد پژوهشگاه مشترک بین دو کشور، ایجاد دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مراکز مهارتی مشترک و نیز ایجاد مرکز مشترک تحقیق و توسعه صنعتی مورد بررسی قرار گرفت و آخرین پنل ابتدا به موضوع کلیدی حل مشکلات مشترک دو کشور با استفاده از توان علمی و فناورانه  پرداخت شد که مهمترین آن‌ها مالچ پلیمری و مسأله ریزگرد بود. در ادامه موضوع عضویت متقابل در هیأت تحریریه و مجلات علمی دانشگاهی و نیز معرفی ظرفتی‌های پایگاه ایرانداک به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

عصر روز دوم به جمع بندی نشست های تخصصی و نیز امضاء تفاهم نامه اختصاص  داشت. بعد از پایان جلسات کاری، مهمانان برای زیارت به حرم امام رضا علیه‌السلام مشرف شدند.

        در جمع بندی نشست های تخصصی  بیش از 200 تفاهم نامه همکاری بین 24 دانشگاه عراقی و 40 دانشگاه و پژوهشگده ایران به امضا رسید ، محورهای همکاری مورد توافق در این تفاهم نامه ها  :

 • همکاری های آموزشی و دانشجویی

  • تبادل دانشجویان بین دانشگاه های دو کشور
  • فرصت های مطالعاتی/پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و راهنمایی مشترک رساله ها
  • دوره های مشترک تحصیلی بین دانشگاه ها (Dual Degree Programs)
   کارگاه های آموزشی و مدارس فصلی (حضوری/مجازی)
  • آموزش متقابل زبان فارسی و عربی (کوتاه مدت/بلند مدت) و بررسی ایجاد مراکز آموزش زبان دانشگاهی
  • همکاری در برگزاری امتحانات، سنجش و تضمین کیفیت آموزشی
   بورسیه های متقابل در رشته های مختلف
  • برنامه های فرهنگی، هنری و ورزشی مشترک
  • معرفی ظرفیت های تحصیل در دو کشور (نمایشگاه های جذب و ...)
 • همکاری های پژوهشی و فناوری

  • توسعه دوره های پسادکتری و تسهیل حضور اعضای هیات علمی و فارغ التحصیلان دکتری دو کشور
  • فرصت های مطالعاتی اعضای هیات علمی
  • پروژه های مشترک پژوهشی و استفاده از خدمات آزمایشگاهی، تجهیزات و مواد خام
   زیست بوم فناوری منطقه ای
  • انتقال تجربه و راه اندازی مراکز رشد، کارآفرینی و نوآوری و پارک های علم و فناوری دانشگاهی
   ایجاد شعبه دانشگاه در کشوری دیگر
  • ایجاد پژوهشگاه مشترک بین دو کشور
  • ایجاد دانشگاه فنی و حرفه ای و مراکز مهارتی مشترک
  • ایجاد مرکز مشترک تحقیق و توسعه صنعتی
   عملیاتی سازی پروژه های علمی (مورد مالچ پلیمری و مساله ریزگردها)
  • عضویت متقابل در هیات تحریریه و مجلات علمی دانشگاهی
  • معرفی ظرفیت های پایگاه IranDoc

652292b437df7 250455dc58f0da417f32e31a1916a50b

پذیرش و ثبت نام دانشجویان غیر ایرانی

پذیرش و ثبت نام دانشجویان غیر ایرانی

فرصت مطالعاتی هیات علمی

فرصت مطالعاتی هیات علمی

فرصت تحقیقاتی دانشجویان ایرانی

فرصت تحقیقاتی دانشجویان ایرانی

بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی

2500 دانشجوی بین المللی
8000 دانش آموخته بین المللی
440 نظام رتبه بندی لایدن
522 نظام رتبه بندی سایماگو
800 نظام رتبه بندی شانگهای
1000 نظام رتبه بندی تایمز