گروه توسعه همکاریهای بین المللی

 مسئول گروه توسعه و برنامه ریزی همکاری های بین المللی: 

  

no image
Azra Ghandeharion
Associate Professor
Department of English Language and Literature
Faculty of Letters and Humanities
Ferdowsi University Of Mashhad (FUM)
Email:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


  

 International Academic collaboration

 

 

 قابل توجه دانشجویان متقاضی استفاده از طرح های تبادل دانشجو با دانشگاه های خارج از کشور :

مدارک مورد نیاز برای استفاده از  این بورسیه های  :

1- همه مدارک باید به زبان انگلیسی باشد

2- مدارک معتبر توانایی زبان انگلیسی ( GRE, TOEFL, IELTS)

3- شناسنامه علمی (CV)

4- توصیه نامه

5- نقشه راه  و برنامه ای که دانشجو مدنظر دارد در دوره زمانی حضور خود در دانشگاه مقابل به انجام رساند.

6- تطبیق واحدهای دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه مربوطه ( با امضا و مهر گروه و ریاست دانشکده) در صورتیکه طرح مربوط به مبادلع دانشجو باشد.

به مدارک ناقص ترتیب اثر داده نمی شود.

 

 

اطلاع رساني برنامه هاي علمي براي تعاملات دانشگاهي و بورسيه هاي علمي موسسه تبادلات آكادميك آلمان (دآآد)

موسسه تبادلات آكادميك آلمان (دآآد)با بيش از 70 شعبه در سراسر جهان پل ارتباطي بين دانشگاه هاي آلمان و مؤسسات آموزش عالي خارج از آلمان مي باشد. از جمله اهداف اين مؤسسه دراختيار قراردادن مطالعات در خصوص سيستم آموزشي آلمان، تحصيل و تحقيقات در آلمان براي علاقه مندان به تحصيل و پژوهش در آلمان مي باشد. مؤسسه دآآد با ارائه بورسيه هاي تحصيلي سعي در حمايت از دانش پژوهان جوان در سرتاسر دنيا دارد.  يكي ديگر از فعاليت هاي اين مجموعه بزرگ، ارائه مشاوره در خصوص بين المللي كردن حوزه هاي مختلف علمي و پژوهشي و ايجاد ارتباط بين دانشگاه ها و دانشجويان، اساتيد و محققان آلماني با ساير دانشگاه هاي خارج از آلمان مي باشد. در سايت دآآد مي توان اطلاعات زيادي در خصوص تحصيل و تحقيقات در آلمان و همچنين برنامه هاي بورسيه براي دانشجويان و اساتيد و دانشگاه ها و پژوهشكده ها كسب كرد

https://www.daad.de/en  

https://www.daad-iran.org

شايان ذكر است كه اين موسسه تحت پوشش و حمايت دولت آلمان فعاليت مي كند و براي ارائه كليه خدمات مشاوره اي و بورسيه ها هيچ گونه هزينه اي از دانشجويان و دانشگاه هاي ايراني دريافت نمي كند. در فايل هاي پيوست برنامه هاي بورسيه اين موسسه ارائه مي گردد.

 

 

 

 

 

 بورسیه و جذب اعتبار از کشور آلمان

 

 

 

 

  • برنامه پژوهشی جندی‌شاپور

مركز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی با مشارکت بخش همکاری و فعالیت فرهنگی سفارت فرانسه در ایران (SCAC ) مجری برنامه پژوهشی جندی‌شاپور است. هدف این برنامه که از سال 1383 آغاز شده است ارتقا و گسترش همکاری‌های پژوهشی علمی و فنی پیشرفته میان پژوهشگران دو کشور ایران و فرانسه است. برنامه شامل پروﮊه‌های مشترک پژوهشی گروه‌های ایرانی و فرانسوی در تمامی زمینه‌ها، به ویژه علوم انسانی و اجتماعی (حقوق، اقتصاد و مدیریت)، علوم پزشکی، علوم پایه، علوم محیط زیست و زیست‌شناسی است. فراخوان ارائه درخواست پروژه‌های مشترك دو كشور همزمان در ایران توسط مركز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی و در فرانسه توسط موسسه کامپوس فرانس منتشر می‌شود و درخواست‌های پروژه‌های مشترك تحقیقاتی (پروژه‌های جاری یا جدید) به طور همزمان در دو كشور بررسی می‌شوند. ارزیابی نهایی به عهده كمیته مختلط دو كشور است. در صورت تصویب پروژه مشترک، هزینه سفر طرف ایرانی به فرانسه از طرف مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی، و هزینه سفر طرف فرانسوی به ایران از طرف موسسه کامپوس فرانس پرداخت می‌شود. در مقابل، سالانه گزارشی از پیشرفت پروژه و فعالیت‌های انجام شده در خصوص چاپ مقالات و انتشار نتایج پژوهش در اختیار مركز قرار می‌گیرد و در مقالات چاپ شده نام مركز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی و همچنین بخش فرهنگی سفارت فرانسه ذکر می‌شود. قابل ذكر است كه تأمین اعتبارات و بودجه مربوط به تحقیقات پروژه مشترك به عهده خود مؤسسات و نهادهای مرتبط خواهد بود و مرکز تنها از ارتباط بین مراکز علمی دو کشور حمایت می‌کند.

مركز در انتخاب پروژه‌های برنامه جندی‌شاپور برای موارد ذیل اولویت قائل است:

        پروژه‌هایی كه همراه با آموزش در سطح دکتری یا پسا دکتری باشد؛
        پروژه‌هایی که موجب همکاری چند آزمایشگاه یا موسسه مختلف ایرانی و فرانسوی شوند؛
        پروژه‌‌هایی كه باعث ایجاد توسعه، به ویژه توسعه اجتماعی-اقتصادی شوند.

سامانه ثبت طرح‌ها (سامانه طوبی)

 

 

 

 

  •  طرح Horizon 2020

برنامه چشم‌انداز 2020 به عنوان یک طرح ابتکاری اروپایی و بزرگترین برنامه تحقیقاتی و نوآوری در اتحادیه اروپا در مدت بیش از 7 سال (2014-2020) با بودجه 80 میلیارد یورو و با هدف جذب سرمایه‌ گذاری خصوصی و بهره‌مندی ایده‌های ناب از آزمایشگاه به بازار ارایه شده است. این برنامه در حال حاضر 7392 پروژه پژوهشی با بودجه 21/69 میلیارد یورو از 152 کشور جهان را تحت پوشش دارد.
هدف از این برنامه جامع، اطمینان از تولید علم در اروپا، برداشتن موانع بازدارنده نوآوری و همکاری بخش خصوصی و دولتی برای ایجاد نوآوری است. همکاری در قالب برنامه چشم‌انداز 2020 به دو صورت زیر قابل انجام است:
 1- جذب گرنت‌های تحقیقاتی
 2-همکاری به عنوان ارزیاب یا داور طرح‌های تحقیقاتی

خلاصه فارسی
کسب اطلاعات بیشتر و پیگیری برنامه فقط از طریق وبگاه اصلی چشم انداز برنامه ۲۰۲۰

    شروع كننده هر پروژه مشترك تنها اعضاي اتحاديه اروپا هستند و ما تنها به عنوان همكار مي توانيم سهيم شويم.
    تعداد گروه هاي همكار از دانشگاه هاي كشورهاي مختلف معمولا بيش از 6 يا هفت گروه است.
    تا كنون تعداد اندكي از گروه هاي ايراني موفق به همكاري در Horizon 2020 شده اند